روشنایی ال ای دی مرغداری

روشنایی ال ای دی مرغداری

شدت و مدت نور

در روشنایی ال ای دی مرغداری مدت، شدت، نوع و محل نور در هر سالن پرورش مرغ، می تواند اثر مستقیم روی بازدهی داشته باشد.
شدت نور، طول مدت روشنایی و کیفیت نور ، همگی بر روی رشد جوجه تاثیر می گذارند.
شدت نور به صورت فوت کندل یا لوکس بیان می شود.
کیفیت نور لامپهای مورد استفاده نیز خیلی مهم است.کیفیت نور به وسیله طول موج نور بیان شده و با واحد نانومتر اندازه گیری میشود. یک نانومتر برابر یک بیلیونیم متر میباشد. طیف نورهای قابل دیدن از ۴۵۰ تا ۷۵۰ نانومتر میباشد. که شامل طیف رنگهای آبی تا قرمز است.
برخی محققین گزارش کرده اند که نورهای آبی و سبز سبب افزایش رشد میگردند.
در نور آبی چون پرنده نسبت به این نور کور رنگ است همه جا را تاریک میبیند ولی سالن دار براحتی میتواند رفت و آمد کرده و به اصطلاح سبب کاهش استرس نگردد.طیف سبز به دلایلی سبب آرامش و افزایش خوراک و ضریب تبدیل میگردد.
بر حسب نوع حباب لامپی که در سالن مرغداری استفاده میکنید شدت نور ، پراکندگی آن و تمیز بودن لامپها اهمیت زیادی دارند. در سالنهای مرغداری گوشتی تجاری معمولا از لامپهای ۱۵ تا ۴۰ وات با نور سفید سرد یا گرم استفاده میشود.
صرف نظر از نوع لامپ میزان نور مورد نیاز باید پیش از راه اندازی سالن محاسبه شود. حبابهای لامپها باید همیشه تمیز نگهداشته شوند. وجود گرد غبار بیش از حد روی لامپ میتواند تا ۷۰% از شدت و تاثیر نور بکاهد. لامپها را مرتبا کنترل کرده و لامپهای سوخته را سریعا تعویض نمائید.
معمولا لامپها در دو ردیف به فاصله حدود ۳ تا ۵ متر از یکدیگر و در ارتفاع حداکثر ۲ تا ۲.۵ متر از کف سالن نصب می گردند.
وجود نور بیش از حد سبب تحریک عصبی پرنده ها شده و آنها شروع به نوک زدن به یکدیگر می نمایند. به اصطلاح خودخوری  میکنند یا به همنوع خواری دچار میشوند.
در شدت نور کمتر از حد لازم (یعنی ۵ فوت کندل) مرغهای گوشتی برای یافتن آب و غذا دچار اشکال خواهند شد. یکنواختی گله بر هم خورده و وزن بدن کمتر از حد انتظار خواهد شد.
مدیر مرغداری باید مطمئن شود که نور سالنها به حدی است که سبب آسایش و راحتی مرغ می گردد. جهت سفارش بهترین روشنایی ال ای دی کم مصرف با طیف الکترونیک تماس بگیرید.

روشنایی ال ای دی مرغداری

روشنایی ال ای دی مرغداری

۱۳۹۷/۶/۱۰ ۰:۰۹:۱۲ خرداد ۲۹ام, ۱۳۹۷|
error: Content is protected !!