نورپردازی نما و تاثیر آن در زیبایی ساختمان

نورپردازی نما و تاثیر آن در زیبایی ساختمان

 نورپردازی ویژه نمای ساختمان، زیبایی دو چندانی در ظاهر ساختمان ایجاد میکند.نحوه نورپردازی تاثیر زیادی در زیبایی و مصرف انرژی دارد. بطوریکه، طراحی اصولی پردازش نور در نمای ساختمان، سبب دیده شدن بیشتر ساختمان در بین سایر ساختمان ها میشود.

در نورپردازی نمای ساختمان، نوع کاربری ، مواد و مصالح ساختمان بعنوان فاکتورهای تعیین کننده در اصول طراحی درنظر گرفته میشوند. شدت و جهت انتشار نور نقش تاثیرگذاری در زیبایی نمای ساختمان دارد. امروزه با استفاده از ایده های مدرن، طرح های جدیدی در صنعت نورپردازی ارائه شده است. اما نکته ای که در اجرای طرح های مختلف باید درنظر گرفت، میزان مصرف انرژی برق میباشد.

noorpardazi

از جمله روشهای نورپردازی می توان به تکنیک والواشینگ اشاره کرد. برای ایجاد نور یکنواخت بر روی سطوح بزرگ که بر پایه روش نورپردازی افق در تئاتر قرار گرفته است . از این روش بیشتر در معماری معاصر استفاده می شود . گرچه امروزه برای روشنایی بناهای قدیمی نیز از این روش استفاده میشود. این روش عمدتاً به نوعی نورپردازی گفته میشود که بیش از ۳ المان نوری در کنار هم به صورت خطی قرار بگیرند تا همانطور که نوری حجیم بر روی سطح ریخته میشود در عین حال به المانی سبک و باریک و کم حجم سرو کار داریم که به آن والواشر میگویند.

پردازش نور میتواند بصورت خشن،یکدست و از داخل و بیرون ساختمان انجام شود. در پردازش نور بصورت خشن هدف نمایش سطوح و شکلهای ردیف در نمای ساختمان است. در صورتیکه در پردازش نور بصورت یکدست،منبع نور را در یک نقطه کنار ساختمان قرار می دهند تا نمای وسیعی از ساختمان را بصورت یکدست پوشش دهد.

اگر می خواهید نمای ساختمانتان بدرخشد،ایده های متفاوت را با طیف الکترونیک تجربه کنید.

۱۳۹۷/۵/۲۱ ۲۳:۵۳:۵۲ تیر ۱۰ام, ۱۳۹۷|
error: Content is protected !!